ENTRY LIST – BOONCHU RUANGKIT CHAMPIONSHIP 2017

ASIAN DEVELOPMENT TOUR
CAT. 2 TOURNAMENT WINNERS CTRY
1 WINNER OF THONGCHAI JAIDEE FOUNDATION
2 PANUWAT MUENLEK THA
3 JOHN CATLIN USA
4 POOSIT SUPUPRAMAI THA
5 KASIDIT LEPKURTE THA
6 WOLMER MURILLO VEN
7 BLAKE SNYDER USA
8 MATHIAM KEYSER RSA
9 JOHN MICHAEL O’TOOLE USA
10 MASARU TAKAHASHI JPN
11 NATTAWAT SUVAJANAKORN THA
12 WANG WEI-LUN TPE
13 TIRAWAT KAEWSIRIBANDIT THA
14 PANNAKORN UTHAIPAS THA
15 CHANACHOK DEJPIRATANAMONGKOL THA
16 MARTIN DIVE AUS
17 BRETT MUNSON USA
18 OSKAR ARVIDSSON SWE
19 OSCAR ZETTERWALL SWE
20 NICK SHERWOOD USA
21 JOSH SALAH USA
22 ITTHIPAT BURANATANYARAT THA
23 NAMCHOK TANTIPOKAKUL THA
24 JANNE KASKE FIN
25 CHANAT SAKULPOLPHAISAN THA
26 THAMMANOON SRIROJ THA
27 NIRUN SAE-UNG THA
CAT. 3 INVITATIONAL SPOTS
1 FADHLI RAHMAN SOETARSO INA
2 BERRY HENSON USA
3 DAENG ABDUL RAHMAN MAS
4 SOMKIAT SRISA-NGA THA
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
CAT. 4 TOP 20 FROM THE ASIAN DEVELOPMENT TOUR 2016 FINAL ORDER OF MERIT
28 SURADIT YONGCHAROENCHAI THA
29 JAMES BYRNE SCO
30 SORACHUT HANSAPIBAN THA
31 KOH DENG SHAN SGP
CAT. 5 4 PLAYERS FROM TOP 60 (Category 9) FROM 2017 ASIAN TOUR HANDBOOK) TO A LIMIT OF 3 EVENTS (Does not apply to ADT events in Malaysia and the Philippines)
32 PHACHARA KHONGWATMAI THA
33 PIYA SWANGARUNPORN THA
34 THANYAKON KHRONGPHA THA
35 PROM MEESAWAT THA
CAT. 6 TOP 35 & TIES PLAYERS FROM THE 2016 ASIAN TOUR FINAL STAGE QUALIFYING SCHOOL
36 RATHTHEE SIRITHANAKUNSAK THA
37 BRIAN JUNG CAN
38 CHANWOO KIM KOR
39 SETTEE PRAKONGVECH THA
40 EKTHUMRONG LUANGANURUK THA
41 PERADOL PANYATHANASEDH THA
42 STEVE LEWTON ENG
43 MARCUS BOTH AUS
CAT. 7 RE-RANKING FROM CATEGORIES 7 TO 15
44 JAKRAPHAN PREMSIRIGORN THA
45 GUNN CHAROENKUL THA
46 LIU YAN-WEI CHN
47 PHANUVICH ONCHU THA
48 DONLAPHATCHAI NIYOMCHON THA
49 SEUNGJAE MAENG USA
50 SHARIFFUDDIN ARIFFIN MAS
51 NITITHORN THIPPONG THA
52 MALCOLM KOKOCINSKI SWE
53 AMIR NAZRIN MAS
54 SATTAYA SUPUPRAMAI THA
55 NATTHAPONG NIYOMCHON THA
56 ATTHAPHON SRIBOONKAEW THA
57 JAMES BOWEN USA
LOCAL SPOTS
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
145
RESERVES
CAT. 7 RE-RANKING FROM CATEGORIES 7 TO 15
1 WISUT ARTJANAWAT THA
2 RORY HIE INA
3 SCOTT SECORD CAN
4 PAUL HARRIS USA
5 PUK PRADITTAN THA
6 SANG LEE CAN
7 CHOO TZE HUANG SGP
8 NARUTOSHI YAMAOKA JPN
9 UDORN DUANGDECHA THA
10 VARANYU RATTANAPHIBOONKIJ THA
11 DANNY MASRIN INA
12 PITIPAT PITIMANA-AREE THA
13 THEPBADIN AMARANAN THA
14 LEUNKWANG KIM MAS
15 DAENG ABDUL RAHMAN MAS
16 ADRIAN HALIMI INA
17 TAWIT POLTHAI THA
18 NICOLAS PAEZ USA
19 PIJIT PETCHKASEM THA
20 SCOTT BARR AUS
21 MATT KILLEN ENG
22 SOMSAK KHAOPRATUM THA
23 HAMZA AMIN PAK
24 ROBERTO GALLETTI USA
25 UDAYAN MANE IND
26 SAM CYR USA
27 NATHAN PARK AUS
28 GENKI OKADA JPN
29 JONATHAN WOO SGP
30 CHAWALIT PLAPHOL THA
31 KAZUMA SHIMAYA JPN
32 REAGAN PNG SGP
33 ADAM BLYTH AUS
34 DINO A. GIACOMAZZI USA
35 TOMMY MANSUWAN THA
36 PHATTHARA AMORNWETCHARAT THA
37 PAWIN INGKHAPRADIT THA
38 MATTHEW NEGRI USA
39 BRANDON LAU KA KIN MAS
40 ANDREW PARK USA
41 GREG MOSS USA
42 LOW KHAI JEI MAS
43 KENTO NAKAI JPN
44 JUNHYUK LEE KOR
45 YE HTET AUNG MYN
46 PETER LANSBURGH USA
47 ANDREAS GRONKVIST SWE
48 CHINNARAT PHADUNGSIL THA
49 PURILARP EUAMMONGKOL THA
50 NAC HUACHAI THA
51 ALVIN CHEUNG HKG
52 IRFAN YUSOFF MAS
53 LION GOH MAS
54 SAMARTH DWIVEDI IND
55 LEXUS KEONINH USA
56 MASARU TANI JPN
57 LINDSAY RENOLDS CAN
58 KEVIN TECHAKANOKBOON THA
59 HAN LEE USA
60 SUPAJAK SUPAPINYO THA
61 CHARNG-TAI SUDSOM THA